Top Farms Nasiona Artykuły Aura nie rozpieszcza! Rozpoczęły się zbiory kukurydzy na kiszonkę
24 sierpnia 2018

Aura nie rozpieszcza! Rozpoczęły się zbiory kukurydzy na kiszonkę

zbiór kukurydzy na kiszonkę

Miejsce: rejon północno-centralny (woj. kujawsko-pomorskie)

Po szybko zrealizowanych żniwach oraz niskich zbiorach spowodowanych suszą – czas na uprawy pożniwne. Przelotne deszcze nie poprawiły sytuacji na polach, ani nie wpłynęły pozytywnie na nastroje rolników – słońce praży, a terminy agrotechniczne gonią. Na polach siane są poplony.

Aura nie rozpieszcza

Rolnicy zwalczają chwasty i samosiewy, stosując zarówno metody mechaniczne, jak i chemiczne. W województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęły się już zasiewy rzepaków. Jest na nie wiele sposobów, tak by nadmiernie nie przesuszać gleby i nie siać w popiół. Wielu decyduje się na metodę bezorkową, inni sieją zaraz po orce w wilgotną jeszcze glebę. Aura nie rozpieszcza. Wcześniej niż zwykle rozpoczął się zbiór kukurydzy na kiszonkę. Jeśli w ciągu trzech najbliższych tygodni pogoda się nie zmieni kukurydza na ziarno zacznie znikać z pól, robiąc miejsce pod zboża ozime.

W poszukiwaniu sprawdzonych odmian

Rolnicy intensywnie szukają dobrych i sprawdzonych odmian zbóż ozimych, które mogliby zasiać na swoich polach. Wśród nich można wymienić Hondię, LG Juttę, RGT Metronom, Elixer, Euclide, Ostrogę, Gringo, Kasyno czy żyto Dankowskie AGAT. Gospodarze zdają sobie sprawę, iż surowca jest mniej i przy dzisiejszych cenach w skupie, i jakości zebranego ziarna – swojego siać się nie opłaca.