Top Farms Nasiona Artykuły Wzrost i ewolucja przemysłu nasiennego – co ma na to wpływ?
11 października 2018

Wzrost i ewolucja przemysłu nasiennego – co ma na to wpływ?

Firmy reprezentujące sektor hodowli roślin stale rosną – wartość sprzedaży nasion z roku na rok jest coraz większa a sam rynek nasienny ulega koncentracji. Co ma wpływ na ewolucję światowego przemysłu nasiennego?

Rosnące wydatki na badania i rozwój

Koncentracja sektora hodowli postępuje od kilkudziesięciu lat, można wyróżnić wiele czynników, które mają wpływ na zwiększające się tempo tego procesu.  Między innymi postępująca technologia genetycznej modyfikacji i koncentracja na gatunkach mieszańcowych które są wynikiem rosnących wydatków w sektorze badań (R&D).

Koncentracja sektora

Wyraźnym trendem na rynku nasiennym jest koncentracja sektora, w 2013 roku 63% światowego rynku nasion należało do 6 firm, tak zwanej wielkiej szóstki. W ostatnich latach w wyniku połączenia firm Bayer i Monsanto, Dow i DuPont, ChemChina i Syngenta, w miejsce wielkiej szóstki powstała wielka czwórka. Koncentracja sektora nasiennego niesie wiele zalet, jak zwiększenie potencjału naukowego i ekonomicznego czy przyspieszenie i zwiększenie efektywności procesu hodowli. Proces ten może nieść za sobą również wady, może prowadzić m.in. do obniżenia bioróżnorodności, zwiększenia zdolności lobbystycznych czy podwyżki cen nasion.

Artykuł pochodzi z cyklu redakcyjnego publikowanego na agrofakt.pl, który powstał w oparciu o raport nasienny Top Farms Agro, przedstawionego podczas ogólnopolskiej konferencji nasiennej 10 sierpnia 2018. Pełny tekst znajdziesz tu.