Top Farms Nasiona Artykuły Pszenica ozima Hondia
13 września 2018

Pszenica ozima Hondia

Piotr Jakubowski
Piotr Jakubowski
Top Farms Wielkopolska

„Tych, którzy cenią sobie zdrowotność i zimotrwałość odmiany, dużą zdolność aklimatyzacji w trudnych warunkach pogodowych, oraz wysoki plon w dobrej jakości zachęcam do uprawy pszenicy Hondia.”

W naszym gospodarstwie uprawiamy różne odmiany pszenic, jednak mając trochę słabszych gleb postanowiliśmy, że w sezonie 2015 Hondia zostanie zasiana na 66 ha, na glebie klasy IV b i V, na stanowisku po rzepaku, bezorkowo. 

Plonowanie było bardzo dobre, pomimo że w naszych warunkach deficyt wody przed żniwami sięgał ponad 200 mm opadów za rok wstecz. Plon ziarna 7,04 t/ha w tak trudnym roku jest wynikiem, z którego byliśmy bardzo zadowoleni, a zastosowaliśmy tylko 145 kg N/ha. Jak zwykle przy zbiorach pobraliśmy próby jakościowe, które przy naszym poziomie nawożenia okazały się naprawdę wspaniałe. Poziom białka dochodził nawet do 14,9% z lepszej części pola. Pozostałe parametry również potwierdziły klasyfikację Hondii w klasie jakościowej A (E). W żniwach 2017 roku odmiana potwierdziła na naszych polach swą plenność, plonowaniem na glebach średnich blisko 8,4 t/ha

Mając potwierdzenie dobrych cech Hondii z kolejnych lat obserwacji podczas uprawy tej odmiany na kilkuset ha rok-rocznie, zwiększyliśmy areał jej uprawy w sezonie 2017/18 na ponad 960 hektarów. Zasiewy Hondii są obecne na glebach lekkich, a także średnich w klasie II – III. Z zaufaniem do odmiany liczę na kolejne sukcesy w kolejnych sezonach i polecam jej uprawę innym, również wymagającym rolnikom.