Top Farms Nasiona Artykuły Wapnowanie gleby po żniwach!
24 sierpnia 2018

Wapnowanie gleby po żniwach!

wapnowanie gleby

Miejsce: rejon południowo-zachodni (woj. dolnośląskie)

We wsi Gostyń (pow. polkowicki) żniwa zakończyły się wyjątkowo szybko. Wszystko dzięki intensywnej i codziennej pracy gospodarzy.

Wapnowanie gleby

W celu sprawdzenia zasobności gleby w składniki mineralne, pobrane zostały próbki ziemi. Tam, gdzie pH było niskie, zastosowano wapnowanie gleby. Kilka dni temu rolnicy skończyli przygotowania pól pod siew rzepaku. Obecnie gospodarze czekają na deszcz, by móc rozpocząć zasiewy. Na polach uprawnych wykonano nawożenie posypowe Polifoską 6 w ilości około 250 kg/ha. Pomimo długotrwałej suszy – rozpoczęła się orka, przygotowująca stanowisko pod zasiew żyta, który przewiduje się na początek września.

Wybór pszenic ozimych

Gospodarze dokonali już wyboru pszenic ozimych na sezon 2018/19. Rolnik z Gostynia ma w planach zasiać takie odmiany jak: Hondia (55 ha), RGT Metronom (30 ha), Elixer (50 ha), Lg Jutta (50 ha) oraz pszenżyta Kasyno i Gringo (50 ha). W tym roku, ze względu na wyższe ceny surowców w skupach, gospodarz z powiatu polkowickiego zdecydował się na zasiewy żyta Dańkowskie Agat, które planuje uprawiać na powierzchni 35 ha.