Top Farms Nasiona Artykuły Stan uprawy pszenicy Ostroga z 25 czerwca 2018
25 czerwca 2018

Stan uprawy pszenicy Ostroga z 25 czerwca 2018

pszenica ozima ostroga

Odmiana: Ostroga
Miejsce: powiat poznański
Klasa gleby: III-IVa, częściowo V
Obsada roślin na m2: 350
Obsada kłosów na m2: 480 szt.
Norma wysiewu: 180 kg/ha

Pszenica ozima odmiany Ostroga została wysiana 10 października 2017 roku w miejscowość Dziećmierowo na stanowisku po rzepaku. Obecnie, rośliny znajdują się w fazie rozwojowej BBCH 87.

Zalecany zabieg T3

W uprawie pszenicy ozimej przeprowadzono nawożenie azotowe, gdzie suma czystego składnika wyniosła 170 kg N/ha, z czego 40 kg zostało podane „na kłos”. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, jesienią nie wykonano zabiegów ochronnych. Wiosną przeprowadzono zabieg T1 oraz późny zabieg T2 z insektycydem.

Obecnie, na roślinach można zaobserwować porażenie rdzą brunatną oraz pojedyncze ziarniaki dotknięte przez septoriozę. Z tego względu zalecany jest zabieg T3 z insektycydem na widoczne w kłosach mszyce.

Mozaika na polu

Dzięki późniejszemu dojrzewaniu tej odmiany, możliwe było utrzymanie licznych pędów kłosonośnych, mimo bardzo niesprzyjających warunków pogodowych. W maju spadło jedynie 10 mm deszczu. Miejscami zdarzają się rośliny z 7 pędami i w pełni wykształconymi kłosami. Zapowiadane opady deszczu pozwolą na wypełnienie się ziarniaków.

Brak wcześniejszych opadów ujawnił jednak mozaikę występującą na polu – w zdecydowanej większości rośliny mają jeszcze zielony, szeroki liść flagowy i podflagowy. Miejscami jednak pszenica jest całkiem zeschnięta. Widoczne są również kłosy ze zredukowanymi pięterkami.

Odmiana o dużej wytrzymałości

Obsada kłosów na metr kwadratowy wynosi 480 sztuk, co według danych z IUNG stanowi dużą ilość dla tej klasy gleby. Świadczy to o bardzo dobrym przystosowaniu odmiany Ostroga do niedoborów wody.