Top Farms Nasiona Artykuły Stan uprawy pszenicy Nelson z 25 czerwca 2018
25 czerwca 2018

Stan uprawy pszenicy Nelson z 25 czerwca 2018

pszenica ozima nelson

Odmiana: Nelson
Miejsce: województwo dolnośląskie
Klasa gleby: IIIb
Obsada roślin na m2: 360
Norma wysiewu: 170 kg/ha

Pszenica ozima odmiany Nelson została wysiana 22 września 2017 roku we wsi Dobków (gmina Świerzawa) na stanowisku po rzepaku. Obecnie, rośliny znajdują się w fazie rozwojowej BBCH 83, tj. początek dojrzałości woskowej ziarniaków (ziarniaki tracą mleczny sok, stają się mączyste).

Intensywne nawożenie

Pszenica wytworzyła średnio 8 pięterek w kłosie, co daje około 30 ziarniaków. Rośliny wypuściły średnio po trzy kłosy wypełnione ziarnem, co w przybliżeniu daje ich 600.

Jesienią wykonano nawożenie posypowe Polifoską TYTAN w ilości 250 kg/ha. W marcu przeprowadzono nawożenie Saletrą amonową 34%N w dawce 125 kg/ha. Drugą dawkę azotu zastosowano w kwietniu w tej samej ilości. W kwietniu i maju wykonano dwa zabiegi – nawożenie dolistne nawozem Maximus wraz z Siarczanem Amonu i Mocznikiem. Przeprowadzono także zabieg herbicydowy ze względu na brak możliwości wykonania go jesienią.

Rozwinięty system korzeniowy

Jak można zaobserwować na zdjęciach, rośliny są zdrowe, a ich system korzeniowy w pełni rozwinięty. Łan jest wolny od chwastów. W maju spadło około 5 l wody, a w czerwcu – 20 l. Odmiana dobrze znosi suszę.