Top Farms Nasiona Artykuły Nowość! Top pszenice
7 czerwca 2018

Nowość! Top pszenice

top pszenica
Piotr Jakubowski
Piotr Jakubowski  Top Farms Wielkopolska

W Europie Zachodniej już w minionych dekadach testowano w uprawie mieszanki syntetyczne odmian. W założeniach tych testów było wykorzystanie cech poszczególnych odmian pszenicy i sprawdzenie zachowania się odrębnych odmian, a także ekspresja cech w zasiewie ich mieszanki.

Mieszanki syntetyczne odmian pszenicy

worek nasion
Kwalifikowany materiał siewny

Okazało się, że jest to możliwe. Co więcej – wykorzystanie cech poszczególnych odmian w mieszance może być jak najbardziej celowe i dawać niejako swoistą kumulację.

Od kilku lat prowadziliśmy testy w naszych gospodarstwach i okazało się, że mieszanka syntetyczna odmian dobrze zimowała i stabilnie plonowała. Plony mieszanek zawsze były wynikiem powyżej średniej z „solowych” zasiewów odmian. W kilku przypadkach mieszanka uzyskała rekordowy plon, w tym w 2016 roku 10,4 t/ha.

Siew różnych odmian

Odmiany z naszej palety znajdują zastosowanie w siewie czystym. Jednak dla wykorzystania pełnego potencjału naszych gleb, w różnej kategorii agronomicznej, pełną elastyczność dostosowania zapewni siew różnych odmian jako komponentów mieszanki.

Dobierając komponenty do mieszanki, kierujemy się tym, żeby w składzie zawierała odmiany o bardzo dobrych cechach. Takich jak zimotrwałość, zdrowotność, wysokość plonowania i zbliżoną lub jednolitą kategorię jakościową. Mając w mieszance kilka odmian, np. 4 odmiany, każda z nich powinna posiadać którąś z wymienionych cech, ale trzeba pamiętać, aby były w podobnej klasie wczesności.

Sprawdzona jakość

Spełniając powyższe założenia osiągamy założony cel. Odmiany powinny być testowane w danych warunkach przez minimum 3-4 lata, a dopiero po takim okresie możemy wyciągać wnioski. Nasze potwierdziły założenia testów.

Polecam mieszanki syntetyczne, które osobiście testowałem dla rolników, idących z duchem czasu i chcących wykorzystać najlepsze cechy komponentów odmian w składzie mieszanki. Starannie dobrane syntetyczne połączenie odmian, zapewni bezpieczeństwo przezimowania, zdrowotności oraz stabilny plon, również pod względem jakości.

Kwalifikowany materiał siewny

Zakup nasion mieszanek syntetycznych odmian pszenicy jest traktowany jak nabycie kwalifikowanego materiału siewnego. Oznacza to, że podlegają dopłatom tak samo, jak nasiona pojedynczych odmian zbóż.

Top Farms Nasiona proponuje mieszankę syntetyczną stworzoną na bazie trzech odmian pszenic ozimych, wyselekcjonowanych na podstawie wyróżniających je cech, które wzajemnie się uzupełniają. Komponentami są: Ostroga, LG Jutta i Achim, w ilości po 1/3 z odmian.

Zalety poszczególnych odmian

ościstość
ościstość
zimotrwałość
zimotrwałość

Ostroga A – gwarantuje nam przezimowanie – odmiana o najwyższym poziomie zimotrwałości w rejestrze COBORU (6 w skali 9 pkt.), dodatkowo bardzo dobre parametry jakościowe ziarna oraz ościsty kłos, który odstrasza dziką zwierzynę.

 

 

 

zimotrwałość
zimotrwałość
zdrowotność
zdrowotność

LG Jutta B – uzupełnia wysoką zimotrwałość mieszanki (5,5 w skali 9 pkt.), daje wysoki plon ziarna, a jednocześnie charakteryzuje się wybitną zdrowotnością roślin.

 

 

 

plon
plon
jakość
jakość

Achim A – wyróżnia się wysokim potencjałem plonowania i bardzo dobrymi parametrami jakościowymi ziarna. Rośliny o bardzo dobrej zdrowotności i dobrej zimotrwałości.

 

 

Korzyści wynikające z synergii

Łącząc pozytywne cechy tych odmian, otrzymujemy mieszankę, która daje nam wyjątkowe korzyści wynikające z synergii, takie jak:

  • bezpieczeństwo przezimowania w przypadku dużych wahań temperaturowych w sezonie zimowym i wiosennym, i częstego braku okrywy śnieżnej,
  • wyjątkową zdrowotność, która pozwala prowadzić plantację w sposób ekonomiczny i kontrolowany,
  • wysoki plon ziarna o bardzo dobrych i stabilnych parametrach jakościowych,
  • skuteczną ochronę przeciwko dzikiej zwierzynie.