Małe firmy hodowlane pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu rynków nasiennych. Takie firmy, poza znajomością lokalnego rynku, gwarantują spełnienie specyficznych żądań odbiorców nasion. Dzięki swoim rozmiarom, mogą również szybko reagować.
Gorsze warunki finansowe
Funkcjonowanie niewielkich, lokalnych firm hodowlanych jest jednak utrudnione ze względu na brak rezerw finansowych. Upadek takiej firmy jest niekorzystne dla całego rynku – duże firmy odnotowują w takiej sytuacji gorszy bilans fiskalny. Jest to spowodowane tym, że bardzo często firmy lokalne współpracują z dużymi firmami hodowlanymi, korzystając z ich zasobów naukowych czy podpisując umowy na wyłączność dla jakiejś odmiany.
Uzależnienie od polityki
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że małe przedsiębiorstwa w tej branży zajmują się głównie hodowlą odmian populacyjnych roślin samopylnych. Lokalne firmy hodowlane są w dużym stopniu uzależnione od polityki państwa. Udostępnianie przez państwo wyników badań naukowych, czy kredytów umożliwia ich rozwój
Artykuł pochodzi z cyklu redakcyjnego publikowanego na agrofakt.pl, który powstał w oparciu o raport nasienny Top Farms Agro, przedstawionego podczas ogólnopolskiej konferencji nasiennej 10 sierpnia 2018. Pełny tekst znajdziesz tu.