Kalendarz Agrotechniczny, to nowa seria porad specjalistów, którzy przybliżą specyfikę działań i zabiegów agro w danym miesiącu. Chcemy Was wspierać poradami, nowinkami i przypominać o tym, co w danym miesiącu jest ważne z perspektywy zabiegów na polach.
W lutym, ważne jest:
1.Lustracja pól i ocena stanu przezimowania – Dokładna analiza stanu upraw, ocena przezimowania roślin oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń, takich jak pleśń śniegowa czy uszkodzenia mrozowe lub innego typu, umożliwią podjęcie decyzji o ewentualnym dosiewie lub korekcie nawożenia – to działania ułatwiające precyzyjne planowanie.
2.Nawożenie azotowe – Czas na gotowość do aplikacji nawozów azotowych, a jeśli temperatury pozwalają – na nawożenie.
Przed nawożeniem warto wykonać analizę zawartości azotu mineralnego w glebie. Próby na badanie N- Min można wykonać bardzo szybko np. w laboratorium Farm Tech https://farmtech.pl/diagnostyka-gleby/
Wczesne nawożenie powinno być dostosowane do stanu upraw ozimych. W rzepaku kluczowe jest zapewnienie dostępności azotu i siarki dla roślin rozpoczynających wegetację, jest to podstawowe działanie plonotwórcze. Dla zbóż planowanie dawki azotu powinno uwzględniać stan łanów. Plantacje wcześnie zasiane i dobrze rozkrzewione, dawki nawożenia N-1 na poziomie 40-60 kg N/ha, natomiast w przypadku późnych i słabo rozkrzewionych powinny uwzględniać konieczność dokrzewienia roślin, stąd dawki rzędu 60-80 kg N/ha będą jak najbardziej odpowiednie.
Pamiętać należy o planie nawożenia uwzględniającym zastosowane nawozy N przedsiewne, organiczne, a także zbilansowane tj. uwzględniające zawartość N-min. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej formy nawozów – saletrzane będą najlepszym doborem w kierunku pobudzenia rozkrzewień.
*Przykład rozkrzewienia pszenicy KingKong w lutym 2025 przed zabiegiem nawożenia
** Terminologia:
N-min – oznaczanie mineralnej formy azotu (azotanów i amonu) w glebie, stosowana do precyzyjnego określenia dostępności azotu dla roślin i dostosowania dawek nawożenia.
N1 (pierwsza dawka nawożenia azotowego) –dawka startowa azotu aplikowana wczesną wiosną (luty-marzec) w celu pobudzenia roślin do wzrostu i rozwoju, szczególnie ozimin, dostosowana do ich kondycji i warunków pogodowych.
Wykaz powiatów w których nastąpiło przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C lub 5°C.
https://agrometeo.imgw.pl/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia
INFORMACJA ZE STRONY AGROMETEO:
„Zgodnie z „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r.) możliwe jest stosowanie nawozów w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, tj. przed terminami, o których mowa w tabeli 2 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.
Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C na powierzchni 95% danego powiatu.
Mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 r. i są przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.”
3. Planowanie ochrony roślin i ewentualnej strategii herbicydowej – Już teraz należy opracować strategię zwalczania chwastów, chorób i szkodników, uwzględniając aktualne obserwacje oraz efekty wcześniejszych zabiegów. Pozwoli to na precyzyjne, efektywne i ekonomiczne zastosowanie środków ochrony roślin.
4. Przegląd i konserwacja maszyn – Początek lutego to również czas na kompleksową kontrolę sprawności sprzętu, w tym przegląd, zwłaszcza opryskiwaczy i rozsiewaczy nawozów, aby zapewnić ich optymalne działanie w czasie intensywnych prac polowych.
5. Planowanie i przygotowania do zasiewów upraw jarych – optymalizacja ekonomiczna planu zasiewów, planowanie aplikacji nawozów przedsiewnych oraz zamówienie nasion i innych środków produkcji.
Materiał przygotował Piotr Jakubowski
Dyrektor Działu Roślin Kombajnowych w Top Fams Wielkopolska sp. z o.o.