Top Farms Nasiona Artykuły Co z jakością materiału siewnego po niesprzyjającym sezonie?
13 października 2018

Co z jakością materiału siewnego po niesprzyjającym sezonie?

jakość materiału siewnego

Na jakość materiału siewnego ma wpływ kilka kluczowych czynników. Ogromne znaczenie odgrywa m.in. przebieg pogody w okresie wegetacji oraz warunki siedliskowe. O jakości materiału siewnego w niesprzyjających warunkach decyduje także odmiana, jaką uprawia rolnik oraz rodzaj zastosowanej agrotechniki. Wpływ warunków pogodowych widoczny jest zwłaszcza na tych gorszych stanowiskach.

O jakości plonu decyduje m.in.:

  • ilość opadów,
  • przebieg temperatury,
  • stopień nasłonecznienia plantacji.

Przeczytaj także: Dostępność materiału siewnego w firmie Top Farms Nasiona

Plantacje nasienne w całej Polsce

Jak poinformował w wywiadzie dyrektor handlowy firmy Top Farms Nasiona, Łukasz Kostyk – wszyscy pracujemy tak naprawdę pod chmurką. Jeśli jest susza to dotyka ona szczególnie słabsze stanowiska w całej Polsce. Przewagą firmy Top Farms Nasiona są plantacje nasienne zakładane w całej Polsce. Mamy swoje gospodarstwa na Mazurach, w Wielkopolsce i Głubczycach. To pozwala na rozłożenie ryzyka związanego z lokalnymi warunkami środowiskowymi.

Co to jest MTZ?

Pierwszym parametrem, na który rolnik zwraca uwagę jest MTZ (masa tysiąca ziaren). W latach suchych MTZ materiału siewnego jest niższe. Natomiast, rolnika kupującego kwalifikowany materiał siewny, to nie interesuje, ponieważ chce materiał dobrej jakości, który jest profesjonalnie przygotowany i przebadany – czyli kiełkowanie i MTZ są zgodne z etykietą. Dzięki tym parametrom, rolnik może precyzyjnie obliczyć normę wysiewu na ha. Czystość i zaprawienie nasion jest naszą domeną. Dbamy o jakość przygotowanych nasion od początku do końca. W trudniejszych latach, gdzie ziarno jest drobne i w trakcie czyszczenia powstaje więcej pośladu – tylko dobre firmy, dysponujące specjalistycznym sprzętem , potrafią dobrze przygotować wysokiej jakości materiał siewny.

Jakość materiału siewnego kwalifikowanego

Materiał siewny kwalifikowany oznacza znacznie lepsze parametry ziarna. Dokładne czyszczenie powoduje, że rolnik otrzymuje tylko nasiona konkretnej odmiany – bez obecności chwastów oraz innych gatunków roślin. Taki materiał siewny pozbawiony jest również kamieni oraz słomy. W Top Farms Nasiona zwracamy również uwagę na wyrównanie. Nasiona zbyt małe lub zbyt duże są odrzucane w procesie czyszczenia, a zakładając duże plantacje nasienne możemy zaoferować naszym klientom jednolite i wyrównane partie – dodaje Łukasz Kostyk