Jesień w południowo-zachodniej części kraju sprzyjała zarówno rozwojowi upraw ozimych, jak i wzrostowi populacji niektórych szkodników.
Sytuacja pogodowa
Jesień w regionie Polski południowo – zachodniej w ostatnich latach charakteryzuje się długim okresem wyższych temperatur. Nie inaczej było w tym roku, gdzie jeszcze 1 listopada rejestrowaliśmy temperatury znacznie powyżej 10°C. Rok 2018 można określić mianem suchego. Nie inny był okres jesienny, który nie obfitował w znaczne ilości opadów. Aktualnie temperatura spadła do ok. 2-4°C oraz pojawiły się opady deszczu. W drugim tygodniu grudnia w całym regionie nie występowała jeszcze pokrywa śnieżna.
Sytuacja w uprawach
Siew zbóż i rzepaku odbył się terminowo, ze względu na sprzyjające warunki. Wysoka temperatura i długie okresy słoneczne pozytywnie wpłynęły na rozwój zbóż. Zboża były dobrze przygotowane do przezimowania. Takie warunki sprzyjały również rozwojowi niektórych patogenów. Na plantacjach zbóż można było zaobserwować mączniaka, rdze czy septoriozy. Niektóre gospodarstwa decydowały się na zabieg ochrony T0. Zabiegi odchwaszczające zostały wykonane.
Rzepak zaatakowany przez mszyce
Pogoda sprzyjała rozwojowi rzepaku, zarówno system korzeniowy jak i część nadziemna rośliny, zdążyły dobrze się rozwinąć. Rolnicy wykonując zabiegi skracające rzepak, musieli szczególnie uważać na kontrole pokroju roślin. Ciepła i długa jesień, sprzyjała również rozwojowi insektów. W regionie Opolszczyzny i Dolnego Śląska szczególnie ucierpiała uprawa rzepaku zaatakowanego przez mszyce. Pomimo kilkukrotnie wykonywanych zabiegów chemicznych, rzepak ucierpiał w znaczny sposób, co mogło osłabić przygotowanie upraw tej rośliny do przezimowania.
Oziminy są w dobrej kondycji
W porównaniu do ubiegłego roku, jesień sprzyjała rozwojowi upraw ozimych. Rolnicy wykonali wszystkie zabiegi ochronne. Rośliny są w dobrej kondycji, prawidłowo przygotowane do okresu spoczynku zimowego.