Tej jesieni, tak jak i podczas tegorocznej wiosny, mogliśmy obserwować bardzo dużą presję szkodników. W tej jesieni były to głównie: rolnice, skoczki, ploniarka i najliczniej występujące – mszyce.
Insekty miały dobre warunki do żerowania
Przyczyną masowych pojawów tych szkodników była sucha i ciepła jesień oraz wczesne siewy zbóż, dzięki czemu szkodniki miały miejsce do żerowania. Niezbędne w tym roku było stosowanie insektycydów – zarówno kontaktowych jak i systemicznych. Niektórzy rolnicy decydowali się również na zaprawienie środkiem owadobójczym materiału siewnego. Jednak w obliczu ogromnej presji szkodników, nie uchroniło ich to przez opryskami w drugiej połowie jesieni.
Rolnice trzeba zwalczać nocą
Rolnice można było obserwować wczesnym rankiem. W przypadku tego szkodnika konieczny jest oprysk w nocy, ponieważ właśnie wtedy wychodzą one na wierzch gleby w poszukiwaniu pokarmu. Licznie występowały tej jesieni także larwy ploniarki, których żerowanie można zaobserwować przez pojawienie się żółtych źdźbeł, które łatwo dają się wyciągnąć z rośliny.
Uprawy atakowały tego roku 4 pokolenia mszyc
Głównym „źródłem” pojawów mszyc były bujne poplony oraz liczne samosiewy rzepaków, które przez suszę pojawiały się stopniowo. Dzięki korzystnym warunkom pogodowym dla mszyc, w tym roku mogliśmy obserwować aż 4 ich pokolenia. Październikowe ochłodzenie i silne wiatry tylko na chwilę ograniczyły występowanie tego szkodnika. Warto wiedzieć, że mszyca w przypadku chwilowych niekorzystnych warunków pogodowych może schronić się pod powierzchnią ziemi (na głębokość do 2mm).
Mszyce rozprzestrzeniają choroby wirusowe
Mszyce są wektorem wirusów. Jedną z chorób, jakie mogą się pojawić przez ich żerowanie jest żółta karłowatość jęczmienia – występująca zarówno na jęczmieniu, jak i innych zbożach. Z tego też względu, zauważenie już jednego osobnika należy traktować dość poważnie. Może to być sygnał do wykonania zabiegu insektycydowego.
Część upraw choruje
Duża presja szkodników tej jesieni, spowodowała zauważalne już na polach porażenie wirusem żółtej karłowatości jęczmienia. Choroba ta powoduje znaczną redukcję plonu. Należy więc jeszcze przed nadejściem zimy (miejmy nadzieję, że śnieżnej), wybrać się na pole i sprawdzić stan oraz kondycję swoich upraw.