Top Farms Nasiona Artykuły Dlaczego warto kupić kwalifikowany materiał siewny?
8 października 2018

Dlaczego warto kupić kwalifikowany materiał siewny?

kwalifikowany materiał siewny

Korzystanie z kwalifikowanego materiału siewnego zapewnia rolnikowi same korzyści. Jak podkreśla dyrektor handlowy Top Farms Nasiona, Łukasz Kostyk – kwalifikowany materiał siewny to same korzyści. Po pierwsze dostęp do odmiany, czyli najlepsze, nowe odmiany, które charakteryzują się dużym postępem genetycznym. Drugim bardzo ważnym aspektem jest profesjonalne przygotowanie tego ziarna. I tu mam na myśli przygotowanie po pierwsze polowe, ponieważ wszystkie plantacje w Top Farmsie są zakładane po roślinach dwuliściennych. Nie ma opcji, żeby nasze nasiona były porażone fuzariozą, co jest ogromnym problemem na plantacjach zasianych po kukurydzy.

Przeczytaj także: Dostępność materiału siewnego w firmie Top Farms Nasiona

Jakość, czystość, profesjonalizm

Jak informuje Łukasz Kostyk –po drugie, to przygotowanie mechaniczne, czyli skomplikowany proces czyszczenia i zaprawiania w profesjonalnych i nowocześnie wyposażonych zakładach. Po trzecie to nasiona profesjonalnie przebadane przez akredytowane laboratorium. Na jakość ma także wpływ użycia najlepszych dostępnych zapraw oraz prawidłowa forma aplikacji. Doskonała zaprawa i profesjonalne zaprawienie. Jako jedyni w Polsce wysyłamy próbki naszych nasion do laboratoriów Syngenty w Niemczech celem zbadania właściwego pokrycia nasion przez zaprawę. Czyli jakość, czystość, profesjonalizm i uczciwość – co bezpośrednio przekłada się na sukces naszych klientów.

Kwalifikowany materiał siewny z finansowaniem

Drugą sprawą jest dopłata do kwalifikowanego materiału siewnego, która w tym roku wynosi ok. 102 zł do hektara. Ponadto rolnik, który kupuje kwalifikowany materiał siewny wie, że jest on chroniony od siewu do zbioru. Cały zespół specjalistów troszczy się o plantacje nasienne. Wykorzystując naszą wiedzę i szerokie doświadczenie polowe, wspieramy pracę rolników. Dzięki temu, rolnik działa profesjonalnie i w każdym momencie jest pod opieką naszych specjalistów.

Zmniejsz wydatki, zmniejszysz ryzyko

Jak dodał Łukasz Kostyk – zmniejszają się wydatki, zmniejsza się ryzyko. W dobie tych ryzyk, które mamy, czyli ryzyko związane z pogodą, ryzyko związane z ceną surowca, ryzyko z terminowością wykonania odpowiedniego zabiegu agrotechnicznego, zminimalizowanie ryzyka związanego z wątpliwą jakością materiału siewnego jest kluczowe. Jest to kawał dobrej roboty, który jest wart każdych pieniędzy. Rolnik ma problem z liczeniem wartości swojego czasu, nie traci czasu i zdrowia nad zaprawiarką, nie marnuje czasu na czyszczenie swoich nasion, tak naprawdę nigdy nie znając do końca efektów swojej pracy. Może ten czas poświęcić innym, bardziej efektywnym zajęciom zwłaszcza, że praca, którą wykonuje nigdy nie będzie wykonana tak skutecznie jak w profesjonalnym zakładzie nasiennym Top Farms. Nie jest to w praktyce możliwe, aby osiągnąć taką jakość materiału siewnego robiąc to samemu w warunkach domowych bez nowoczesnych maszyn oraz możliwości sprawdzenia jego jakości.