Top Farms Nasiona Artykuły Stan uprawy pszenicy Hondia z 8 czerwca 2018
8 czerwca 2018

Stan uprawy pszenicy Hondia z 8 czerwca 2018

Odmiana: Hondia
Miejsce: Wielkopolska, powiat poznański
Klasa gleby: IV-V
Obsada roślin na m2: 350
Termin siewu pszenicy ozimej Hondia przypadł na 19 października minionego roku. Przedplonem pod jej uprawę był rzepak ozimy. Jesienią wykonano zabieg herbicydowy. Natomiast wiosną przeprowadzono dwa zabiegi fungicydowe. Pierwszy z nich został połączony z zabiegiem regulacji wzrostu w fazie pierwszego kolanka. Nawożenie azotowe wykonano trzykrotnie, a suma czystego składnika wyniosła 160 kg N/ha.

Obecnie, pszenica ozima odmiana Hondia jest już po fazie kwitnienia. Jak można zauważyć na zdjęciach, ziarniaki są dość dużej wielkości, jeszcze przed fazą dojrzałości mlecznej. W kłosach widoczne są pierwsze mszyce, w związku z tym zalecana jest obserwacja plantacji pod kątem nalotu tych szkodników.

Widoczne objawy choroby grzybowej

Zauważyć można również początki porażenia roślin chorobą grzybową – septoriozą plew. Ze względu na pojedynczy, potencjalnie porażony kłos wskazany jest dalszy monitoring uprawy.

Ilość pędów pszenicy uległa zredukowaniu, jednak kłosy, które pozostały, są dość długie – od 9 do 12 pięterek.

Deficyt wody a stan uprawy

W maju, w rejonie spadły zaledwie 3 mm deszczu, co bardzo mocno odbiło się na kondycji pszenicy. Jak widać na zdjęciach, od dołu rośliny są mocno zaschnięte. Ponadto, w niektórych miejscach liść podflagowy i flagowy zaczynają się skręcać.

Aktualnie na stan uprawy wpływa przede wszystkim deficyt wody. Jeśli w najbliższych dniach nie spadnie deszcz, zalecane będzie wykonanie trzeciego zabiegu fungicydowego, mającego na celu ochronę kłosa.

Możesz obserwować razem z nami, jak rozwija się Hondia w tym sezonie. Zobacz, wyniki lustracji z: