Top Farms Nasiona Artykuły Ostroga - królowa północy i nie tylko
1 grudnia 2016

Ostroga – królowa północy i nie tylko

zimotrwałość

Ostroga to pszenica jakościowa A oścista, która znalazła się wśród najchętniej uprawianej pszenicy na polach w sąsiedztwie lasów, zagrożonych przez zwierzynę łowną. Dzięki przynależności do odmian ościstych nie budzi zainteresowania zarówno wśród dzików, jak i saren. Stanowi doskonały materiał siewny w naszym rejonie ze względu na wysoki stopień mrozoodporności.

Przezimowanie Ostrogi szczególnie w tym roku w regionie północno-wschodnim, gdzie uprawy były narażone bezpośrednio na niekorzystne warunki atmosferyczne, niskie temperatury bez okrywy śnieżnej, potwierdzają walory tej odmiany. Ostroga nadaje się również do uprawy na glebach ciężkich, bardzo wilgotnych, tzw. zimnych. Z praktyki w naszym gospodarstwie w Drogoszach wiemy, że doskonale sprawdza się przy zasiewach zarówno po rzepaku we wczesnym siewie, jak też po pszenicy, a nawet przy zasiewach w terminie późnym po kukurydzy.

Dojrzewa w okresie średnio późnym, co pozwala na rozłożenie prac żniwnych, a ziarno pszenicy zachowuje jakość do końca zbioru. Kłos nie jest długi, natomiast plon tworzy poprzez zagęszczony łan i masę tysiąca ziaren. Odmiana doskonale sprawdza się w Agro-Funduszu Mazury Drogosze, zachowuje stabilność w plonowaniu i parametry ziarna. W regionie północno-wschodnim w ostatnich latach występuje duża presja zagrożenia dla pól uprawnych trudnym do zwalczenia wyczyńcem polnym. Przy wysiewie 380 sztuk ziaren/m2 odmiana Ostroga tworzy zwarty łan, stanowi dużą biomasę, dzięki czemu dobrze sobie radzi z tym uciążliwym chwastem.

Stanisław Mańkowski
Agro-Fundusz Mazury