Top Farms Nasiona Artykuły Czy zabieg herbicydowy w zbożach późną jesienią ma sens?
20 listopada 2018

Czy zabieg herbicydowy w zbożach późną jesienią ma sens?

Chwasty w uprawach zbóż ozimych często dają się we znaki już w okresie jesiennym. Bardzo często jednak wielu rolników rezygnuje ze zwalczania chwastów jesienią i walkę z nimi rozpoczyna dopiero w okresie wiosennym. Czy zwalczanie chwastów jesienią ma sens? Jak powinno wyglądać to w praktyce? Kiedy stosować zabieg herbicydowy?

Zwalczanie chwastów jesienią

Jak informuje dyrektor ds. nasiennictwa Top Farms Nasiona, Sylwia Krupiak, zabiegi herbicydowe mają sens. — Jak tylko pozwala pogoda powinno się wykonać zabieg odchwaszczający, ponieważ chwasty konkurują z rośliną główną o składniki pokarmowe, światło, wodę. Po drugie, zabieg wykonany jesienią jest opcją tańszą niż wiosną i jego skuteczność jest lepsza. Wiosną często mamy problem z wjazdem na pole oraz z odpowiednią temperaturą. Chwasty szybko rosną i trzeba zastosować wyższe dawki preparatów, co rzutuje na koszty zabiegu. Im szybciej rozpocznie się walkę z chwastami na polu, tym będzie ona skuteczniejsza. Zaniechanie oprysków jesienią może doprowadzić do tego, że w okresie wiosennym ich zwalczanie będzie bardzo trudne.

Korzyści z jesiennej eliminacji chwastów

Jesienne zwalczanie chwastów może przynieść rolnikowi wiele korzyści. Zwalczanie chwastów jesienią eliminuje m.in. miotłę zbożową oraz chwasty dwuliścienne. Miotła zbożowa to chwast, który doskonale zimuje, a kiełkuje już w temperaturze od 3 do 5°C. Zwalczanie chwastów w okresie jesiennym zwiększa także zimotrwałość roślin. Podczas okresów zimowych ociepleń chwasty na polu mogą nadal rosnąć i stanowić znaczną konkurencję dla zbóż. Plantacje zbóż, na których wykonane zostały zabiegi herbicydowe jeszcze w okresie jesiennym są pozbawione chwastów. Dzięki temu rośliny zbożowe nie muszą z nimi konkurować o wodę, światło słoneczne oraz niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki pokarmowe. Właśnie dzięki temu system korzeniowy uprawianych roślin jest lepiej rozwinięty, co zwiększa szanse na prawidłowe przezimowanie roślin i ich właściwy rozwój w okresie wiosennym.

Dlaczego warto zwalczać chwasty jesienią?

Stosowanie zabiegów herbicydowych w okresie jesiennym ogranicza koszty poniesione przez rolnika na ochronę chemiczną. Jesienią niepożądane rośliny znajdują się bowiem w początkowej fazie rozwojowej. Dzięki temu możliwe jest stosowanie niższych dawek herbicydów. Ważne jest właściwe dostosowanie herbicydu do gatunków chwastów, które w momencie planowanego zabiegu znajdują się na polu. Zwalczanie chwastów jesienią wpływa korzystnie na jakość oraz wysokość plonów zbóż. W przypadku zbóż najlepiej stosować przedwschodowe zwalczanie chwastów (doglebowo) oraz zwalczanie nalistne (po wschodach chwastów, a jeszcze przed wschodami roślin zbożowych).

Sposoby i terminy zwalczania chwastów

Większość gatunków chwastów kiełkuje przy temperaturze od 2 do 5°C. Zwalczanie chwastów w okresie jesiennym uzależnione jest m.in. od warunków atmosferycznych, w tym od temperatury oraz wilgotności gleby. Przed przystąpieniem do zwalczania chwastów jesienią ważny jest wybór odpowiedniego terminu oprysku. W przypadku przedwschodowego zwalczania chwastów – najlepiej wykonać je po siewie zbóż ozimych na wilgotne podłoże – w okresie ok. 4 dni po wysianiu ziarna. Z kolei zwalczanie nalistne najlepiej wykonać w momencie, kiedy zboża osiągną fazę 2-4 liści.

Im szybciej rozpocznie się walkę z chwastami na polu, tym będzie ona skuteczniejsza. Zaniechanie oprysków jesienią może doprowadzić do tego, że w okresie wiosennym ich zwalczanie będzie bardzo trudne.

Ostateczny termin zwalczania chwastów w okresie jesiennym stanowi koniec fazy krzewienia roślin zbożowych, który jest jednocześnie końcem jesiennej wegetacji ozimin. Skuteczność chemicznego zwalczania chwastów jesienią może zostać ograniczona przez przymrozki. Skuteczność jesiennego zabiegu uzależniona jest również od fazy, w jakiej znajdują się niepożądane rośliny oraz od rodzaju zastosowanej substancji czynnej.

W okresie wiosennym pogoda nie zawsze sprzyja przeprowadzaniu zabiegów herbicydowych. Bardzo często zbyt niskie temperatury lub obfite opady deszczu znacznie utrudniają lub nawet uniemożliwiają wjazd sprzętem na pole. Zwalczanie chwastów jesienią powinno więc stanowić najważniejszy element regulacji zachwaszczenia. Z kolei zwalczanie chwastów w okresie wiosennym powinno przeprowadzać się jako uzupełnienie jesiennego zwalczania chwastów.